Dni Grunwaldu / Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem

Data i godzina:

10 - 14.07.2019    g. 11:00

Miejsce wydarzenia:

Grunwald, Grunwald
Stębark, Łodwigowo, Ulnowo, Pole bitwy pod Grunwaldem Pola Grunwaldzkie,

Bilety:

Wstęp wolny

Gwiazdy wydarzenia:

Organizator:

Wójt Gminy Grunwald, Fundacja Grunwald

Organizator - kontakt:

Email: wojt@gminagrunwald.pl

Informacja dla wystawców:

Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem to cykl przedsięwzięć kulturalnych, turystycznych i promocyjnych, realizowanych w konwencji historycznej, na terenie Pól Grunwaldzkich, upamiętniających bitwę rozegraną 15 lipca 1410 roku na Polach Grunwaldu i stanowi integralną część corocznych obchodów „Dni Grunwaldu”. Uważana jest za największą plenerową inscenizację bitwy średniowiecznej organizowaną w Polsce i Europie.

Rekonstrukcja wydarzeń sprzed kilkuset lat co roku odbywa się w sobotę najbliższą dacie wydarzenia.

Głównym celem projektu jest podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej, promocja miejsca chwały narodowej jakim są Pola Grunwaldzkie oraz promowanie ruchu rycerskiego jako zaczątków Wojska Polskiego. Obóz rycerski, miasteczko rzemieślników średniowiecznych i inscenizacja bitwy grunwaldzkiej, w sposób poglądowy przyczyniają się do przybliżenia epoki średniowiecza oraz życia rycerskiego dzieciom, młodzieży a także osobom dorosłym i starszym.Cała impreza to poglądowa lekcja historii nie tylko dla dzieci i młodzieży ale i dla osób dorosłych i starszych.

Podczas tegorocznych uroczystości, upamiętniających rocznicę zwycięstwa króla Jagiełły nad Krzyżakami, na Polach Grunwaldu w Inscenizacji Bitwy Grunwaldzkiej weźmie udział około 1200 rycerzy wraz z 40 końmi. W obozie rycerskim zamieszka około 4500 rycerzy i białogłów, a w miasteczku rzemieślniczym około 100 wytwórców, rzemieślników średniowiecznych.

W programie kilkudniowych wydarzeń znajdą się m.in.: turnieje, spotkania, wykłady, występy zespołów, koncerty, pokaz sztucznych ogni wiele innych atrakcji.

Corocznie Inscenizację Bitwy pod Grunwaldem ogląda około 80-100 tysięcy widzów nie tylko z Polski  ale i całego świata. 


Program:

UWAGA: rozpoczęcie Inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem o godz. 15.00

 

10.07.2019 – ŚRODA
 

11.00 - I Grunwaldzki Turniej Łuczniczy "O Anatłek Podkomorzego" (Chorągiew Krakowska)
12.00 - VI Mistrzostwa Polski Miecza Długiego „O Srebrny Miecz Grunwaldu”

14.00 - Warsztaty chorału gregoriańskiego cz.I (Kaplica w Chorągwi Wielkiego Mistrza)
16.00 - Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich –

          - V Turniej Bojowy Seniorów 40 +
16.00 – Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich – IV Turniej Bojowy Kobiet
18.00 - VI Mistrzostwa Polski Miecza Długiego „O Złoty Miecz Grunwaldu”
20.00 - IX Międzynarodowy Turniej Piłki Średniowiecznej – Bruchenball  - „Grundial 2019”


11.07.2019 – CZWARTEK 
 

X.00 - Warsztaty Gier Planszowych
9.00   - Msza Święta – obóz Wielkiego Mistrza
10.00 - 13.00 - IX Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich - V Turniej Bojowy Miecza
         Jednoręcznego „O Srebrny Pas Grunwaldu” – Eliminacje cz. I  
13.30 - 16.00
         - IX Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich - V Turniej Bojowy Miecza
          Jednoręcznego „O Srebrny Pas Grunwaldu” – Eliminacje cz. II
15.00 - Warsztaty chorału gregoriańskiego cz. II (Kaplica w Chorągwi Wielkiego Mistrza) 
16.00 -
 Bule (Pétanque) – Eliminacje (Chorągiew Komturstwa i Miasta Gdańska)
17.00 – 19.00
          - Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich – „MELLE”
          - Bojowy Turniej Chorągwi (grupowe starcia rycerskie „na ostre” 12x12)
20.00 – IX Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich
          - V Turniej Bojowy Miecza Jednoręcznego „O Srebrny Pas Grunwaldu” – Finał 
21.00 - Akt Zawierzenia Bogurodzicy - Ruiny Kaplicy Pobitewnej
 
12.07.2019 - PIĄTEK
 

 9.00 – Msza Święta w języku Łacińskim w oprawie średniowiecznej – obóz Wielkiego Mistrza

9.45   - Warsztaty chorału gregoriańskiego cz. III - Kaplica w Chorągwi Wielkiego Mistrza

            (po mszy świętej) 

10.00 - IX Średniowieczne Mistrzostwa Polski W Szachach Klasycznych

              (sala kinowa Muzeum)
10.00 - IX Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich V Turniej Bojowy Miecza

             Jednoręcznego „O Złoty Pas Grunwaldu”– Eliminacje

11.30 - IX Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich V Turniej Bojowy Miecza

             Jednoręcznego „O Złoty Pas Grunwaldu”– Finał

12.30 - "Grunwaldzkie Wici"
14.00 - Turniej łuczniczy "EFENDI" – pole bitwy -  (Chorągiew Mazowiecka ks. Janusza) 
14.00 - Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich 

            - Turniej bojowy "Samoczwart” - Eliminacje na machinach bojowych
15:00 - Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich 

            - Turniej bojowy "Samoczwart” - FINAŁ, walki 2vs2
16:00 – 19:00 - 
XV Grunwaldzkie Spotkania z folklorem  (scena festynowa)

17.00 - Próba generalna XXII Inscenizacji Bitwa pod Grunwaldem 
18.00 - II Turniej Bardów - Benefis zespołu Roderyk - scena "U Rycerzy"
19.00 - Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich - Bojowy Turniej

            Pięcioosobowych Pocztów Rycerskich

19:00 - Występ  zespołu i wspólna zabawa z zespołami ( scena festynowa)


13.07.2019 - SOBOTA

8.30   - Officium parvum Conceptionis Immaculatae (Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP w j. polskim)
             - obóz W. Mistrza
9.00   - Msza De Divisione Apostolorum -Msza odprawiana w języku Łacińskim
          (wg. formularza z 1410r) – obóz Wielkiego Mistrza 
9.00   - 
V Grunwaldzki Turniej Puszkarzy (artyleryjski)- (pole bitwy)
9.00   - Mistrzostwa Polski w Walkach Rycerskich
          - VII Turniej bojowy dla osób niepełnoletnich
11.00 
- Polowa Msza Święta u harcerzy
11.00 
- Bule (Pétanque) – Finał (plac turniejowy)
12.30 - Apel Grunwaldzki na Wzgórzu Pomnikowym

14.00 – Wyjście rekonstruktorów historycznych na pole bitwy
 
15.00 – XXII Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem
              scenariusz i reżyseria Krzysztof Górecki

17.00 - II Turniej Bardów - Benefis zespołu Roderyk - scena "U Rycerzy"

16:00 - 17:30 – Przegląd Piosenki Harcerskiej i Turystycznej  (scena festynowa )  
17:30 - 21.00 
- Koncerty zespołów (scena festynowa)  
21:00 - 
Wspólna zabawa z zespołami (scena festynowa)

22.30 - Fire Show -“Ogniem Grunwald Krzesany" (obóz Kuglarzy lub plac turniejowy)

            Nephilim Fire &Light Show

23:00 - Pokaz sztucznych ogni  (przy scenie festynowej )


14.07.2019 - NIEDZIELA

 
9.30 - Officium parvum Conceptionis Immaculatae (Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP w j. polskim)
           - obóz W. Mistrza
10:00- Msza De Divisione Apostolorum-Msza odprawiana w języku Łacińskim
          (wg. formularza z 1410r) – obóz Wielkiego Mistrza

 Powrót
Booking.com

Kalendarium wydarzeń

Październik, 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Wydarzenia w regionie

Wybierz województwo


Ostatnio dodane