DZIADY

Data i godzina:

10.11.2018    g. 17:00

Miejsce wydarzenia:

Giecz, Grodziszczko 2
Rezerwat Archeologiczny - Gród Piastowski w Gieczu

Bilety:

Wstęp wolny

Gwiazdy wydarzenia:

Organizator:

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy

Organizator - kontakt:

Tel.: (61) 427 50 10

Informacja dla wystawców:

Jak co roku, w pierwszą sobotę po Zaduszkach w Rezerwacie Archeologicznym w Gieczu,przy blasku pochodni odbędzie się spotkanie, które przybliży słowiańskie wierzenia oraz rytuały związane z kultem przodków i pozwoli zapoznać się z pradawnymi obrzędami związanymi z przemijaniem, odchodzeniem i śmiercią. W programie wydarzenia znajdzie się więc: rekonstrukcja słowiańskiego pogrzebu, obrzęd ku czci zmarłych Przodków czyli tzw. DZIADY oraz inscenizacja przedchrześcijańskich wyobrażeń o Zaświatach.

W ósmej edycji, w świat pogańskich wierzeń i obrzędów związanych ze śmiercią wprowadzi inscenizacja pochówku ciałopalnego znamienitego woja, dla którego fatalnie skończyło się polowanie na grubego zwierza. Tym razem na stosie spłoną szczątki znamienitego woja, dla którego fatalnie skończyło się polowanie na grubego zwierza. Dla pozyskania przychylności zmarłych Przodków na pobliskich rozstajach zostaną odprawione Dziady. Na koniec uczestnicy zawitają do Nawii czyli słowiańskich Zaświatów, gdzie będzie można przyjrzeć się wieczornej inscenizacji przedchrześcijańskich obrzędów chowania zmarłych, rytuałów związanych z kultem zmarłych przodków oraz przedstawieniom słowiańskim.

Tradycyjnie już obrzęd Dziadów poprowadzi Sławomir Radbor Uta (Słowiański Mit o Stworzeniu Świata), a całą inscenizację uświetni, tworząc niesamowity klimat, muzyka w wykonaniu zespołu Koło Jana. Zespół ten zagra również krótki koncert na zakończenie spotkania. W rolę średniowiecznych mieszkańców gieckiego grodu wcielą się odtwórcy z grup rekonstrukcyjnych (Białogród – Osada Warowna z X wieku, Krąg Szarego Żurawia, Wielewit oraz Kram Rudych), a także niezrównani wolontariusze – uczniowie Szkoły Podstawowej w Gieczu.

Przez cały czas trwania imprezy płonąć będzie ognisko, w związku z czym organizatorzy zachęcają amatorów pieczonych kiełbasek do zabrania koszy piknikowych z prowiantem.

 

 

 Powrót
Booking.com

Kalendarium wydarzeń

Luty, 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728   

Ostatnio dodane

© www.imprezowoplenerowo.pl 2016-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone